Today was my second experience at one of these "do it yourself" yogurt joints.  Whoever thought of this is a freaking genius: you have two cup sizes to choice from; huge, and f*cking enormous.  From there, you select from the 12 or so frozen yogurt choices, and then you get to add toppings, and of course, there's 90 toppings to choice from.  Now, here's the genius part, you pay by the ounce.  So, when you get the smallest size, which is easily a quart (the f*cking enormous size is literally a 5 gallon bucket)  you feel obligated to fill the bastard up with yogurt and toppings, and at $.49 an ounce, that stuff adds up quick!

I wish I took a photo of my cup when it was full (and by full, I mean, half full), and it cost me over $5!  I'm not complaining, because I enjoyed what I had, but I'm afraid to take my 4 year old nieces there because I know they'll want every topping, and again, at $.49 an ounces, each one of their "small" cups will cost me $14.50.

It's been awhile since I got frozen yogurt, but is $5 a person about average?  I guess I'll have to do more experimenting this summer...